Aselsan

Recruitment Process

İş Başvurusu

ASELSAN ailesinin bir parçası olabilmek için ilk adım olan iş başvuru formunu doldurmak üzeresiniz. Sahip olduğunuz nitelikler ve kariyer hedefleriniz ile örtüşen en uygun iş fırsatları için başvurunuzdaki bilgilerin doğru, açık, anlaşılır ve güncel olması önemlidir.

ASELSAN'da öğrenciler (Stajyerlik ve a Yetenek), yeni mezunlar ve deneyimli adaylar için iş fırsatları bulunmaktadır. Başvurunuzu yapmadan önce ASELSAN bünyesindeki çalışma alanları hakkında bilgi sahibi olmak üzere "Çalışma Alanlarımız" bölümüne göz atmanızı öneririz.

ASELSAN'a başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç konu aşağıda paylaşılmıştır.

ASELSAN İş Başvuru Formu'nu doldurmak için önce bir kullanıcı kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için Kayıt Uygulama Ekranı'ndan "Yeni Kayıt", "Kayıt Güncelle",  "Şifremi Unuttum" ve "Şifre Değiştirme" işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kayıt işlemleri için aktif bir e-posta adresine ve T.C. Kimlik numarası bilginize ihtiyaç duyacaksınız. T.C. vatandaşı olmayan ve dolayısıyla T.C. kimlik numarası bilgisine sahip olmayan adaylarımız e-posta adresleriyle kayıt işlemlerini yapabilmektedirler.

Kaydınızı oluşturup doğru şifre ve doğrulama kodunu girdiğiniz zaman iş başvuru sistemi ekranına yönlendirileceksiniz. Bu ekrandan mezuniyet durumunuza göre başvuru tercihinizi işaretleyerek ilgili soruları cevapladıktan sonra ASELSAN yönergelerine uygun bir aday iseniz iş başvurunuzu yapmaya başlayabilirsiniz. Formu doldururken "Başvuruyu Kaydet" tuşuna bastığınızda bilgileriniz doldurduğunuz kadarıyla kaydedilir ancak ASELSAN'a gönderilmez; başvurunuzu tamamladığınızda "Başvuruyu ASELSAN'a Gönder" tuşuna basmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra başvurunuz değerlendirilebilmek için başvuru havuzumuza ulaşacaktır.

Siz de ASELSAN'lı olmak istiyorsanız başvuru formu için tıklayınız.​

İşe Alım Kriterlerimiz

1. Yurt içi üniversitelerden lisans mezunu adaylar aşağıdaki tabloda yer alan koşulları sağlamaları halinde değerlendirmeye alınır.

Değerlendirilen Branşa Ait ÖSYM Sınav Sıralaması 4'lük Sistemdeki Lisans Mezuniyet Not Ortalaması Kriteri
1-10.000 ise Lisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 2,60
10.001-20.000 ise Lisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 2,70
20.001-30.000 ise Lisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 2,80
30.001-40.000 ise Lisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 2,90
40.001-50.000ise Lisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 3,00
50.000'den büyükse (20.000/ÖSYM Sınav Sıralaması) + Lisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 3,40

2. Adaylara aşağıdaki ek puan kriterlerini sağlamaları halinde ek puan verilebilir.

Ek Puan Kriterleri Ek Puan Miktarı
İş deneyimi 2 ≤ x <5 yıl olan adayların deneyimlerinin görev tanımı ile ilişkili olması halinde, 0,2
İş deneyimi 5≤  x <10 yıl olan adayların deneyimlerinin görev tanımı ile ilişkili olması halinde, ​0,4
Quacquarelli Symonds (QS), Round University Ranking (RUR) ve Times Higher Education (THE) Dünya üniversite genel sıralamalarından herhangi birinde ilk 1000'de yer alan yurt içi ve yurt dışı üniversitelerden, görev tanımı gereklerini karşılayan yüksek lisans derecesine sahip adaylar 0,2
Görev tanımı gereklerini karşılayan diğer yüksek lisans derecesine sahip adaylar 0,1
Eğitim gördüğü alanda, TÜBİTAK, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı veya Avrupa Birliği'nin ulusal veya uluslararası projelerinden herhangi birinde araştırmacı veya bursiyer olarak görev almış olan adaylar 0,1
SCI, SCI Exp. veya SSCI indekslerinden biri kapsamında yayınlanmış makalesi bulunan adaylar 0,1
Son 5 yıl içinde alınmış branşı ile ilgili ALES puanı 90 ve üzeri (Mühendislik kulvarı için sayısal, idari kulvar için sözel ya da eşit ağırlıklı puan) olan adaylar 0,1

3. İş deneyimi 10 yıl ve üzeri olan adayların deneyimlerinin görev tanımı ile ilişkili olması halinde not ortalaması, yabancı dil ve ÖSYM sıralaması kriterleri aranmamaktadır. (Ancak yurt dışı üniversitelerden lisans mezuniyeti olması durumunda YÖK Denklik ve/veya Üniversiteler Arası Kurul belgelerine sahip olma koşulu aranmaktadır.)

4. 1.maddede belirtilen koşullar ve 2.maddede belirtilen ek puan uygulamaları yurt içi üniversitelerden mezuniyet not ortalaması en düşük 2.50/4.00 olan adaylar için geçerli olacaktır. Mezuniyet not ortalaması 2.50/4.00'ten düşük olan adaylar ek koşulları sağlasalar dahi değerlendirmeye alınmamaktadır. İş deneyimi 10 yıl veya üzeri olan adayların deneyimlerinin görev tanımı ile ilişkili olması halinde asgari not ortalaması kriteri aranmayacaktır.

5. Yurt dışı üniversitelerden mezun (Lisans, Yüksek Lisans ve/veya Doktora) adaylar için mezuniyetlerine ilişkin YÖK Denklik ve/veya Üniversiteler Arası Kurul Belgeleri gerekmektedir.

6. ÖSYM Üniversite giriş sıralaması olmayan adaylarda (dikey geçiş, lisans tamamlama vb.) lisans not ortalaması + Ek Puan ≥3,40/4.00 olması şartı aranır.

7. Lisans mezuniyeti; uzaktan öğretim ve açık öğretim fakültesi olan adaylar İdari ve Mühendislik kulvarları için değerlendirmeye alınmamaktadır.

8. Lisans not ortalamasının 4.00 üzerinden hesaplanmadığı üniversitelerden mezun olan adaylar için mezun olduğu üniversitenin onaylı denklik tablosu kullanılır. Aday tarafından bu belgenin temin edilemediği durumlarda not ortalamaları “YÖK 4'lük Sistemdeki Notların 100'lük Sistemdeki Karşılıkları Tablosu" aracılığıyla 4'lük sisteme dönüştürülecek ve uygunluk kriterleri buna göre belirlenecektir.

9. Eğitim dili %100 İngilizce olan üniversitelerden Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora derecesine sahip olan adaylarda yabancı dil kriteri aranmamaktadır. Diğer adaylar, aşağıda belirtilen yabancı dil (İngilizce) kriterlerinden herhangi birini sağlamaları durumunda değerlendirmeye alınacaktır. Yabancı dil sınavlarının geçerlilik süresi 5 (beş) yıl olup mülakat tarihi ya da işe alım onayının başlatıldığı tarih itibariyle geçerli olması gerekmektedir.

 • IELTS-Academic ≥ 6.0
 • YDS/eYDS ≥ 70
 • Pearson PTE – Academic ≥ 71
 • TOEFL-IBT ≥ 84
 • TBA ≥ 6.0
 • YÖKDİL / e-YÖKDİL ≥ 70
 • ITEP Academic Plus – Virtual Proctoring (IVP) ≥ 3.9
 • Cambridge CPE ≥ C
 • Cambridge CAE ≥ B 
 • Versant ≥ 62 (*)
 • TOEIC (Reading and Listening) ≥ 732

(*) Versant sınavının yalnızca sınav merkezinde uygulanan versiyonu kabul edilmekte olup, Versant sınavına girmek isteyen adayların egitim@tregitim.com.tr mail adresi ile iletişime geçerek sınav taleplerini iletmeleri gerekmektedir.

10. Lisans mezuniyeti yurt dışı üniversitelerden olan adaylar (ÖSYM ile yerleşen adaylar için yurt içi üniversite kriterleri kullanılacaktır) aşağıdaki koşulların tamamını sağlamaları halinde değerlendirmeye alınacaktır:

 • Quacquarelli Symonds (QS), Round University Ranking (RUR) ve Times Higher Education (THE) Dünya üniversite genel sıralamalarından herhangi birinde ilk 1000’de yer alan üniversiteler için lisans mezuniyet notu ile Madde 2’de belirtilen ek puan toplamının en az %65, ilk 1000’in üzerinde yer alan üniversiteler için lisans mezuniyet notu ile Madde 2’de belirtilen ek puan toplamının en az %85 başarı oranına denk gelmesi,
 • Mezun olunan üniversitenin YÖK denkliğinin ve/veya Üniversiteler Arası Kurul belgelerinin bulunması.

11. Görev tanımı gereklerini karşılayan doktora derecesine sahip adaylardan 1-2-3-4-6 numaralı maddelerde belirtilen lisans mezuniyet koşullarını sağlamaları beklenmemektedir. Doktora derecesine sahip adayların 9.maddede belirtilen yabancı dil kriterini sağlaması gerekir.

12. Teknisyen / Yönetici Asistanı  / Büro Personeli / Öğretmen (Teknik Öğretmenlik Bölümleri Hariç) / Aşçı görev tanımları için yönergeler gereği gerekli olan sınav uygulamalarından başarılı olan adaylar değerlendirmeye alınmaktadır.

Teknisyenlik, Büro Personeli, Hizmet Personeli vb. sınav ile işe alımı yapılan kulvarlarda iş deneyimi 10 yıl ve üzeri olan adayların deneyimlerinin görev tanımı ile ilişkili olması halinde sınav kriteri ve mezuniyet branşının ilgili görev tanımı içerisinde yer alması kriterleri aranmamaktadır. (Ancak yurt dışı mezuniyeti olması durumda ÖSYM denkliği belgesine sahip olması koşulu aranmaktadır.)

Follow #ASELSAN

Aselsan Follow
Aselsan Aselsan

ASELSAN has signed a sales contract valuing at € 59,368,579 for the use of one of its international clients.              

Aselsan Follow
Aselsan Aselsan

We continue to produce the most advanced technologies in this field with the power we get from innovation and R&D.

Aselsan Follow
Aselsan Aselsan

ASELSAN has signed with one of its international clients a sales contract valuing at $ 74,557,000 regarding defense systems.

Aselsan Follow
Aselsan Aselsan

KORHAN is a new generation armored combat system with high firepower, equipped with advanced target detection and tracking systems.

Aselsan Follow
Aselsan Aselsan

ASELSAN presents its innovative next generation solutions for armoured vehicles at IAV Conference.